lalka-bez-twarzyNowa „islamska lalka” bez rysów twarzy została wypuszczona na rynek brytyjski. „Deeni Doll”, bo tak nazywa się zabawka, nie ma oczu, nosa ani ust – zgodnie z islamskimi regułami dotyczącymi przedstawiania twarzy.

Lalki Deeni sa produkowane w Chinach według powstałego na Wyspach projektu autorstwa niejakiej Ridhwany B., byłej nauczycielki w jednej z islamskich szkół. Ridhwana wyznała: „Wpadłam na ten pomysł po rozmowach z rodzicami, zaniepokojonymi lalkami z rysami twarzy”. „Niektórzy rodzice nie zostawią dziecka z lalką w nocy, ponieważ w pokoju nie powinno być żadnych oczu” – dodała.

„Istnieje w islamie reguła zabraniająca przedstawiania rysów twarzy jakiegokolwiek rodzaju, włączając w to obrazy, rzeźby i w tym przypadku lalki” – ciągnęła Ridhwana, dodając: „rozmawiałam z duchownym z Leicester, powiedział mi co byłoby dozwolone a co nie w takim produkcie”. W ten sposób z inicjatywy kobiety, w Wielkiej Brytanii pojawiła się lalka dla muzułmańskich dziewczynek, zgodna z prawem szariatu.

Lalka będzie kosztować 25 funtów i o ile nie będzie pierwszą tego typu muzułmańską zabawką, wszak pomysł na lalkę bez rysów twarzy nie jest pionierski, z pewnością będzie pierwszym tego typu produktem wykonanym z taką starannością i dostępnym na szeroką skalę. Cały proces wprowadzania szariackiej lalki, od zamysłu po pojawienie się Deeni w sklepach z zabawkami, trwał ponad cztery lata. Na razie sprzedawany jest jeden wariant lalki – „Romeisa”, rodzaju żeńskiego. Imię pochodzi od towarzyszki proroka Mahometa.

„Islamski zasób zabawek jest dość ograniczony i wybór jest obecnie niewielki. Mimo, że projekt zajął chwilę, w przyszłości mam zamiar wyjść z innymi pomysłami” – powiedziała Ridhwana. Jednym z kolejnych produktów zgodnych z prawem szariatu ma być islamski podręcznik wychowania dzieci.

na podstawie: asianimage.co.uk