chcemy-repatriantow-nie-imigrantowWedług najnowszego sondażu CBOS-u, Polacy są przeciwnikami przyjmowania „uchodźców”. Podobnym planom sprzeciwia się blisko 57 proc. z nich, natomiast „na jakiś czas” gotowych jest ugościć imigrantów 35 proc. respondentów.

57 proc. przeciwników przyjmowania przybyszy spoza Unii Europejskiej to liczba większa niż w styczniu, kiedy w analogicznym badaniu tą opinię podzielało 53 proc. badanych. Jednocześnie zmalała liczba osób gotowych przyjąć uchodźców dopóki nie zakończy się wojna w ich krajach. Zwolennicy takiego rozwiązania stanowią już tylko 35 proc. respondentów. Zwolennikami przyjęcia i pozostawienia imigrantów w Polsce jest tylko 4 proc. badanych. W porównaniu do maja ub.r. tolerancja dla przyjęcia imigrantów spadła o połowę.

Najczęściej negatywny stosunek do podobnych pomysłów przejawiają najmłodsi respondenci, natomiast bardziej przychylni są ludzie starsi. Jeśli chodzi o podziały polityczne, przeciwko jest 58 proc. zwolenników prawicy, 52 proc. określających się jako centryści, a także 43 proc. ludzi o lewicowych poglądach.

Badanie zostało przeprowadzone na początku lutego na losowej próbie tysiąca osób.

Na podstawie: onet.pl.