Grupa serbskich nacjonalistów w Bośni i Hercegowinie uczciła pamięć Dragoljuba „Dražy” Mihailovicia, czyli legendarnego przywódcy formacji serbskich Czetników z czasów II wojny światowej. Uczestnicy demonstracji ubrani byli w stroje wzorowane na oddziałach Czetników oraz ich oryginalne symbole, natomiast zakończyli oni manifestację na pomniku upamiętniającym serbskich żołnierzy poległych w czasie wojny w byłej Jugosławii. 

Manifestacja upamiętniająca dowódcę Królewskich Wojsk Jugosłowiańskich w Ojczyźnie odbyła się wczoraj dokładnie w 72. rocznicę aresztowania Dragoljuba „Dražy” Mihailovicia przez przebranych w brytyjskie mundury oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa. Trzy miesiące później serbski generał stanął przed sądem, zaś 17 lipca 1946 roku został rozstrzelany w Belgradzie przez pluton egzekucyjny za „kolaborację z okupantem”, a dokładniej za zwalczanie komunistycznej partyzantki Josipa Broz Tity. 

Serbscy nacjonaliści zebrali się więc w mieście Višegrad we wschodniej części współczesnej Bośni i Hercegowiny, gdzie przez dłuższy okres czasu w czasie II wojny światowej stacjonowały oddziały Czetników. Uczestnicy manifestacji ubrani byli w mundury wzorowane na oryginalnym umundurowaniu Czetników, a także mieli ze sobą symbole tych antykomunistycznych i antyhitlerowskich formacji.

Przemarsz upamiętniający „Dražę” zakończył się na pod pomnikiem serbskich żołnierzy poległych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w trakcie trwającej wówczas wojny w byłej Jugosławii, gdzie złożono wieńce i odegrano serbski hymn narodowy. 

Na podstawie: balkaninsight.com, rtvbn.comn.