sncfFrancuskie koleje państwowe mogą zostać wykluczone z wartego 4,4 miliarda dolarów projektu w USA, jeśli nie wypłacą Żydom odszkodowań za „udział w holocauście” czyli transportowaniu ich do obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Prawnicy ze stany Maryland zaproponowali projekt ustawy, który zakłada wykluczenie SNCF z projektów publicznych w USA do czasu wypłacenia żądanych odszkodowań.

Ustawodawcy z ramienia demokratów chcą by wykluczyć spółkę kolejową Keolis, będącą w większości własnością SNCF z kontraktu przewidywanego na 35 lat, który obejmuje budowę i obsługę 16-kilometrowej linii kolejowej. Ma to zmusić francuską kolej do wypłacenia odszkodowań ocalałym z holocaustu i ich rodzinom. „Uporczywe odmowy francuskich kolei do wzięcia odpowiedzialności za udział w holocauście obrażają jego ofiary” – powiedział dziennikowi Le Monde jeden z pomysłodawców projektu ustawy senator Joan Carter Conway.

Podczas niemieckiej okupacji Francji, państwowe koleje wykorzystane były w latach 1942-1944 do wywożenia więźniów pod niemiecką granicę, skąd trafiali do obozów koncentracyjnych. Kampanie przeciwko spółce Keolis zapoczatkował ocalały z holocaustu Leo Bretholz, który zebrał online 50 tysięcy podpisów pod swoim apelem. Sprawą zajęli się senatorzy.

Prezes SNCF America Alain Relay powiedział, że prawnicy firmy wnikliwie przeanalizują projekt ustawy w poszukiwaniu możliwej dyskryminacji mogącej mieć za zadanie faworyzowanie innych firm biorących udział w projekcie.

Francuskie koleje przepraszały już publicznie Żydów za to, że ich składy zostały wykorzystane w ten sposób przez nazistów, podkreślały jednak, że działo się tak pod przymusem okupantów. Dodano także, że śmierć z rąk Niemców poniosło ok. dwóch tysięcy pracowników kolei. SNCF przepraszała Żydów także w Ameryce. W 2010 roku na Florydzie szef SNCF Guillaume Pepy musiał przepraszać aby firma mogła brać udział w projekcie kolejowym łączącym Orlando i Tampa.

Ustawa o nazwie Holocaust Rail Justice Act ma dawać prawo do pozywania zagranicznych firm działających na terenie USA przez ocalałych z holocaustu lub ich rodziny. Do tej pory zagraniczne firmy chronione były przed takimi pozwami na podstawie ustawy Foreign Sovereign Immunity Act.

Na podstawie: The Local