Rada powiatu Grevesmühlen w północno-zachodniej części Meklemburgii - Pomorza Przedniego przegłosowała utworzenie na jej terytorium mieszkań dla kilkuset imigrantów. Decyzja samorządu wywołała wściekłość mieszkańców, dlatego próbowali oni między innymi szturmować budynki lokalnej administracji. W ostatnim czasie w Niemczech narasta liczba ataków na przebywających w tym kraju uchodźców. Lokalni politycy nie poparli wniosku narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która domagała się rezygnacji z planów budowy schroniska dla 400 uchodźców uchodźców. Za realizacją projektu opowiedzieli się więc samorządowcy z Unii Chrześcijanńsko-Demokratycznej (CDU), Socjaldemokratycznej...
Więcej

Rzecznik „Eulex-u”, Karen Limdal, oświadczyła, że wydanie tej dyrektywy europejskiej policji stacjonującej przy serbskiej granicy ma związek z „ostatnimi niezgłoszonymi wizytami przedstawicieli Serbii w Kosowie”. Podlegająca misji „Eulex” policja wypełnia zadania prawne i celne na pólnocy Kosowa, gdzie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Serbowie.
W najbliższą niedzielę w Serbii mają odbyć się lokalne wybory. Serbski rząd pragnie, by wzięli w nich udział także kosowscy Serbowie – i ten pomysł również nie spodobał się „Eulexowi”, który poparł zdanie „kosowskich” władz w Prisztinie, jakoby udział miejscowych Serbów w wyborach stanowił zagrożenie dla suwerenności i integracji terytorialnej Kosowa, które ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku.
Wszystko wskazuje na to, że serbski rząd zerwie dotychczasową współpracę z misją „Eulex”. „– Wyraźnie widać, że Eulex stanął po stronie secesjonistów (władz w Prisztinie). Nasza cierpliwość i konstruktywne podejście mają jednak granice„ – powiedział mediom Goran Bogdanović, minister ds. Kosowa w Serbii.