Policjna i prawna misja Unii Europejskiej „Eulex Kosovo” wydała policji zakaz wpuszczania na terytorium Kosowa wszystkich Serbów, którzy nie otrzymali wcześniej zgody na przyjazd. Zakaz ma dotyczyć zarówno głównych przedstawicieli Serbii (polityków), jak i zwykłych obywateli.
Rzecznik „Eulex-u”, Karen Limdal, oświadczyła, że wydanie tej dyrektywy europejskiej policji stacjonującej przy serbskiej granicy ma związek z „ostatnimi niezgłoszonymi wizytami przedstawicieli Serbii w Kosowie”. Podlegająca misji „Eulex” policja wypełnia zadania prawne i celne na pólnocy Kosowa, gdzie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Serbowie.
W najbliższą niedzielę w Serbii mają odbyć się lokalne wybory. Serbski rząd pragnie, by wzięli w nich udział także kosowscy Serbowie – i ten pomysł również nie spodobał się „Eulexowi”, który poparł zdanie „kosowskich” władz w Prisztinie, jakoby udział  miejscowych Serbów w wyborach stanowił zagrożenie dla suwerenności i integracji terytorialnej Kosowa, które ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku.
Wszystko wskazuje na to, że serbski rząd zerwie dotychczasową współpracę z misją „Eulex”. – Wyraźnie widać, że Eulex stanął po stronie secesjonistów (władz w Prisztinie). Nasza cierpliwość i konstruktywne podejście mają jednak granice – powiedział mediom Goran Bogdanović, minister ds. Kosowa w Serbii.