Rośnie liczba imigrantów z Ukrainy zainteresowanych pozostaniem na dłużej w naszym kraju. Co trzeci obcokrajowiec zamierza osiedlić się w Polsce na stałe, z kolei co czwarty chciałby pozostać przynajmniej przez kilka następnych lat. Warto podkreślić, że liczba ukraińskich imigrantów należących do tej pierwszej grupy rośnie stale od dwóch lat.

Badanie dotyczące nastrojów wśród obcokrajowców przeprowadziły agencja zatrudnienia EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Ogółem z ich sondażu wynika, że blisko 57,3 proc. obywateli Ukrainy chce pozostać w Polsce na dłużej. To liczba największa od trzech lat – większa o 2,3 pkt. proc. niż w 2019 roku oraz o 8,9 pkt. proc. niż w 2018 roku.

Od 2018 roku stale zwiększa się liczba Ukraińców, którzy planują na stałe osiedlić się w naszym kraju. Przed dwoma laty chętnych do pozostania było 22,1 proc., przed rokiem odsetek ten wynosił 32,7 proc., z kolei w tym roku wzrósł do poziomu 33,2 proc.

Ponadto rośnie również odsetek imigrantów planujących pozostanie w Polsce na co najmniej parę lat. Obecnie taką chęć wyraża 24,1 proc. ankietowanych, gdy w ubiegłym roku było to 22,3 proc. w roku ubiegłym. Prawie o połowę zmalała natomiast liczba pracowników z Ukrainy, którzy w ogóle nie są zainteresowani przeprowadzką do Polski. Rok temu było ich 29,8 proc., zaś w tym roku już jedynie 15,7 proc.

Na podstawie: pulshr.pl.

Zobacz również: