Pierwszy raz od ponad dwudziestu lat na Ukrainę przybył urzędujący premier Izraela. Benjamin Netanjahu podczas spotkania z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podkreślał, że od czasu jego poprzedniej wizyty Ukraina znacznie się zmieniła, zaś jego kraj jest zainteresowany zwłaszcza zacieśnieniem obustronnej współpracy ekonomicznej. Ukraińcy chcieliby z kolei korzystać z izraelskich doświadczeń w zakresie wojskowości.

Izraelski premier okazał się być pierwszym zagranicznym przywódcą, który oficjalnie odwiedził Ukrainę od czasu objęcia urzędu przez nowego ukraińskiego prezydenta. Netanjahu dodatkowo przybył do Kijowa po raz pierwszy od dwudziestu lat, stąd zachwalał rzekomo pozytywne zmiany zachodzące na Ukrainie, w tym szybszy rozwój gospodarki właśnie po dojściu do władzy przez Zełenskiego.

Obaj politycy w trakcie rozmów podpisali szereg umów, które dotyczyły przede wszystkim współpracy w dziedzinie gospodarki, rolnictwa. edukacji, kultury czy sportu. Najczęściej poruszaną kwestią stało się ewentualne rozszerzenie izraelsko-ukraińskiej strefy wolnego handlu, ponieważ wymiana ekonomiczna pomiędzy oboma państwami miała przekroczyć już blisko miliard dolarów rocznie. Netanjahu zamierza włączyć Ukraińców do izraelskiego sektora technologii, zaś izraelskie firmy mają inwestować właśnie na Ukrainie.

Jednocześnie dyskutowano na temat zgrzytów występujących w obustronnych relacjach. Chodzi przede wszystkim o wysoki odsetek odmów dotyczących wniosków Ukraińców o możliwość wjazdu na terytorium państwa syjonistycznego. Zdaniem Zełenskiego sprawa ta zostanie jednak załatwiona, ponieważ obywatele obu państw mają korzystać z udogodnień oferowanych w ramach ruchu bezwizowego.

Ukraiński prezydent wspominał z kolei o izraelskich doświadczeniach w zakresie wojskowości i bezpieczeństwa, dziękując jednocześnie za izraelskie wsparcie w kwestii zachowania integralności terytorialnej jego kraju. Zełenski wyraził jednocześnie nadzieję, że jego państwo będzie mogło wiele nauczyć się od Izraela właśnie w aspekcie militarnym.

Na podstawie: 112.ua, timesofisrael.com.