protestukW całej Wielkiej Brytanii wybuchły masowe protesty przeciwko fałszywemu obrazowi izraelskiej agresji na Gazę, który prezentuje stacja BBC. Demonstrujący domagają się rzetelnego i bezstronnego raportowania o sytuacji w Gazie zamiast tendencyjnego przedstawiania konfliktu. Duże demonstracje odbyły się w Londynie, Manchesterze, Liverpoolu i Newcastle.

Grupy organizujące protesty (m.in. Kampania Solidarności z Palestyną, Koalicja Stop Wojnie) w liście do nadawców finansowanych z pieniędzy publicznych piszą, że zobowiązani są oni do rzetelnego przedstawiania faktów bez opowiadania się za jedną ze stron. Według organizatorów raporty BBC na temat sytuacji w Gazie całkowicie pomijają kontekst wieloletniej okupacji, zbrojnych napaści Izraela na Palestyńczyków, deoprtacjach i oblężeniu Gazy. Zarzucają BBC całkowite ignorowanie kontekstu i tła konfliktu.

Żądania rzetelnego przedstawiania sytuacji są jednymi z głównych haseł. Demonstranci przypomnieli także reporterom z BBC, że opór wobec okupacji jest prawem okupowanych według prawa międzynarodowego. „Gdy przedstawiacie izraelski ostrzał Gazy skierowany przeciwko palestyńczykom jako akcje odwetowe lub obronne, chcieliśmy przypomnieć, że jest to wynikiem m.in. wypędzania Palestyńczyków z ich domów i społeczności” – czytamy w liście otwartym.

Protesty odbyły się pod siedzibami BBC, demonstranci przypomnieli także, że Barack Obama i David Cameron popierają zabijanie cywilów przez Izrael nazywając to „prawem do obrony”. W kilku miastach odbyło się także czuwanie w pamięci ofiar zamordowanych przez Izrael. W niedziele protesty odbyły się także w Glasgow Edynburgu, Cambridge. Więcej demonstracji zapowiadanych jest na przyszły tydzień.

Na podstawie: RT