Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump grozi, że w razie ataków na amerykańskie cele, jego wojsko uderzy w pięćdziesiąt dwa miejsca, wśród których znajdują się obiekty ważne dla dziedzictwa kulturowego Iranu. Tymczasem w chwili obecnej dokładnie dwadzieścia cztery irańskie zabytki należą do Listy światowego dziedzictwa UNESCO.

„Iran mówi bardzo odważnie o atakowaniu pewnych miejsc w odwecie za to, że uwolniliśmy świat od ich terrorystycznego przywódcy” – tymi słowami Trump zaczął serię swoich wpisów na Twitterze. Amerykański prezydent wysłał następnie ostrzeżenie dla Iranu, w którym stwierdził, iż jego kraj ma namierzone 52 „irańskie miejsca”, odpowiadające liczbie zakładników przetrzymywanych przez Iran po zajęciu ambasady USA w Teheranie w 1979 roku.

Miliarder doprecyzował następnie, że chodzi o „ważne dla Iranu i irańskiej kultury”. „Te cele oraz sam Iran będą zaatakowane bardzo szybko i mocno” – dodał amerykański prezydent.

W chwili obecnej na Liście światowego dziedzictwa UNESCO umieszczone są 24 obiekty znajdujące się na terytorium Iranu, natomiast 56 kolejnych znajduje się na liście rezerwowej pozostającej do oceny ekspertów tej agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tego powodu eksperci zauważają, że ich zniszczenie byłoby zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego.

Na podstawie: breitbart.com, presstv.com.