W niedzielę rozpoczęła się pierwsza faza zawieszenia broni pomiędzy libańskim Hezbollahem i terrorystami z Dżabat Fateh al-Szam, która przewiduje wzajemną wymianę ciał ofiar starć rozpoczętych przed prawie dwoma tygodniami. Kolejnym etapem będzie ewakuacja bojowników dawnej Al-Kaidy z przygranicznych terenów i tym samym ich oczyszczenie z przeciwników syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada.

Porozumienie o zawieszeniu broni pomiędzy obiema grupami zostało zawarte w czwartek, natomiast wczoraj rozpoczęto wdrażanie jego pierwszego etapu. Zakłada on wymianę ciał bojowników poległych w trwających od 21 lipca starciach – tym samym Dżabat Fateh al-Szam odzyskał ciała dziewięciu zabitych terrorystów, natomiast do Hezbollahu trafiły zwłoki pięciu męczenników libańskiego ruchu oporu.

Ogółem szacuje się, że dawna Al-Kaida od 21 lipca straciła w wyniku ofensywy Hezbollahu blisko 150 bojowników, dlatego kolejnym etapem porozumienia ma być ewakuacja terrorystów z syryjsko-libańskiego pogranicza. Zostaną oni przewiezieni autobusami z tego terenu do prowincji Idlib w północnej części Syrii, którą od kilku dni niemal w pełni kontrolują ekstremiści z Dżabat Fateh al-Szam.

Na podstawie: almanar.com.lb, presstv.ir, aljazeera.com.