Flotylla WolnościSzwedzki Związek Zawodowy Pracowników Doków (Hamnarbetarförbundet) rozpoczął w środę blokadę  wyładunku i załadunku izraelskich towarów, w proteście przeciwko zabójczemu rajdowi izraelskiego wojska na Flotyllę Wolności. Rzecznik związku, Rolf Axelsson powiedział, że blokada jest wyrazem sprzeciwu wobec ataku na Flotylle, którą wspiera związek ale również wobec samej blokady Strefy Gazy, która dotyka ludność cywilną.
Protest obejmie wszystkie zrzeszone w związku szwedzkie porty i potrwa do północy 29 czerwca. Przewodniczący związku Björn A. Borg dodał, że związek wzywa do międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku na Flotyllę. Powiedział również, że izraelska zapowiedź złagodzenia blokady jest niewystarczająca. W wyprawie z pomocą humanitarną dla Gazy brało udział jedenastu Szwedów, w tym autor kryminałów Henning Mankell.
Związek zapowiedział wprowadzenie blokady dla izraelskich statków już 2 czerwca, miała ona obowiązywać w okresie 15-24 czerwca, później zmieniono datę jej wprowadzenia.