ikeamurdAzylant z Erytrei, który na początku roku w szwedzkim sklepie IKEA zamordował matkę z synem usłyszał wyrok dożywotniego więzienia. Jak donosi lokalna gazeta VLT, 36-letni Abraham Ukbagabir, podczas odczytywania wyroku sądu dla regionu Vastmanland, zachowywał całkowity spokój. Prawdopodobnie jego wyrok zostanie zmniejszony po określonej ilości lat spędzonych w więzieniu, jak jest zwyczajowo przyjęte w Szwecji. Został także poinformowany, że po odbyciu kary zostanie deportowany z kraju.

55-letnia kobieta i jej 27-letni syn zostali zabici przy użyciu noża w sklepie IKEA w szwedzkim mieście Vaskeras 10 sierpnia. Zbrodni tej dopuścił się bandyta ubiegający się o azyl w Szwecji. Oskarżony przyznał, że zadał ofiarom ciosy nożem, które sprzedawano w sklepie ale powiedział, że nie miał zamiaru ich zabić. Jednak sędzia Per Kjellsson powiedział, że czyn ten charakteryzował się obojętnością wobec życia ludzkiego.

Podczas procesu wyszło na jaw, że Erytrejczyk nie otrzymał azylu w Szwecji. Z jego wyjaśnień wynika, że śmiertelny atak na klientów sklepu był swego rodzaju „obroną” przed deportacją, gdy zrozumiał, że zostanie zmuszony do opuszczenia Szwecji postanowił w jakiś sposób temu zapobiec. Za pośrednictwem tłumacza powiedział: „Traktowałem Szwecję jako swój kraj, ale gdy odrzucono mój wniosek o azyl musiałem się bronić”.

Po piątkowym ogłoszeniu wyroku obrońca oskarżonego Per-Ingvar Ekblad powiedział, że jest rozczarowany wyrokiem i zapowiedział apelację. Utrzymuje on, że w momencie ataku sprawca był niepoczytalny, mimo, że sądowi eksperci wykluczyli tę okoliczność.

Zabójstwo w IKEI wywołało w Szwecji szok i oburzenie publiczne na przestępstwa popełniane przez azylantów i imigrantów. Do ochrony ośrodków dla imigrantów skierowane zostały dodatkowe siły policji, gdyż obawiano się ataków odwetowych. Skala imigranckiej przestępczości jest w Szwecji bardzo wysoka, wielokrotnie dochodziło do brutalnych przestępstw na rdzennych mieszkańcach tego kraju, morderstw, gwałtów. Wiele dzielnic szwedzkich miast stało się enklawami imigranckich gangów terroryzujących Szwedów.

na podstawie: thelocal.se