szwajcaria cyganie przestępczość dzieci rasizmProkuratura generalna Szwajcarii podtrzymała skargę społeczności cygańskiej dotyczącą wycofania grzywny dla gazety Die Weltwoche. Wyjawili to w rozmowie z portalem Suddeutsche.de przedstawiciele Centralnej rady Cygan. Domagano się również wycofania kwietniowego numeru Die Weltwoche ze sprzedaży.

Nowy numer Die Weltwoche wszedł do sprzedaży 5 kwietnia 2012. Na jego okładce znajduje się cygański chłopiec, trzymający pistolet. Znajduje się na niej również nagłówek obwieszczający „Cyganie idą: rozboje w Szwajcarii” oraz pomniejszy nagłówek „Przestępczość jako rodzinny interes”.

Według słów przedstawicieli społeczności cygańskiej, ta grupa etniczna została w gazecie oczerniona ze względu na funkcjonujące w przestrzeni publicznej negatywne stereotypy jej dotyczące, a także, iż przez istnienie takich stereotypów małe grupy etniczne jawią się jako źródło wszelkiego zła. Takie przynajmniej słowa przytacza portal lenta.ru, lecz praktyka lingwistyczna każe wierzyć, iż cygańscy przedstawiciele użyli dużo prostszych konstruktów słownych na opisanie swojego niezadowolenia.

Skargę na Die Weltwoche złożyli nie tylko Cyganie szwajcarscy, lecz również niemieccy i austriaccy, gdyż gazeta ukazuje się również w Austrii i Niemczech. Przedstawiciele niemieckiej mniejszości cygańskiej zwrócili się nawet do EKR – Komitetu Przeciwko Rasizmowi.

Redaktor naczelny Die Weltwoche w rozmowie na antenie World Radio Switzerland stwierdził, że nie widzi powodów dla siania zamieszania na łonie społeczeńśtwa w związku z ostatnim numerem jego gazety. Według niego o wiele uważniej przydałoby się przyjrzeć chociażby zasygnalizowanemu w kwietniowym numerze problemowi wykorzystywania przez Cyganów dzieci w kryminalnych procederach.

za: lenta.ru