Syryjska Armia Arabska koncentruje swoje siły wokół prowincji Idlib i powoli zaczyna ostateczną ofensywę, mającą odbić z rąk dżihadystów jeden z ostatnich kontrolowanych przez nich terenów. Z tej okazji nad regionem zrzucono ulotki wzywające fundamentalistów do poddania się i dołączenia do inicjatyw pojednawczych z rządem. Jednocześnie grupy operujące w Idlib przeprowadziły serię aresztowań osób chcących porozumieć się z władzami w Damaszku.

Prowincja Idlib pozostaje jednym z niewielu terenów zajmowanych wciąż przez przeciwników władz Syryjskiej Republiki Arabskiej, a od wielu miesięcy nazywana jest wprost „śmietnikiem dżihadystów”. To właśnie do tego regionu przewożono bowiem fundamentalistów z Państwa Islamskiego i innych grup, którzy decydowali się zawrzeć odpowiednie porozumienia z rządem na temat poddania po atakach wojska kontrolowanych przez nich wcześniej terytoriów.

Teraz Syryjska Armia Arabska koncentruje swoje siły na granicach prowincji, powoli rozpoczynając właściwą operację militarną przeciwko dżihadystom. Już w czwartek doszło do pierwszych ataków na pozycje islamskich fundamentalistów, po których na ich terenach zrzucono specjalne ulotki wzywające ich do poddania się. Syryjskie władze podkreślają w nich, że „wojna z zagranicznymi bojownikami dobiega końca”, zaś „Partia Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego, niczym rozgrzany młot uderza i rozbija kolejne gniazda islamistycznego plugastwa”.

Już wcześniej rząd w Damaszku proponował terrorystom poddanie się, a także otworzył nadzorowane przez rosyjską żandarmerię korytarze humanitarne dla osób chcących opuścić prowincję. Rząd jest gotów ogłosić amnestię dla fundamentalistów chcących przejść na stronę Syryjskiej Armii Arabskiej, o ile przeciwko konkretnym osobom nie zostaną wniesione prywatne akty oskarżenia ze strony cywilów.

W samym Idlib odbywają się obecnie pro-tureckie demonstracje, których uczestnicy oczekują ochrony ze strony tureckiej armii oraz określają ją mianem gwaranta prowadzonej przez nich rewolucji. Jednocześnie od kilku dni grupy dżihadystów zatrzymują osoby gotowe zawrzeć porozumienie z syryjskim rządem – szacuje się, że obecnie w więzieniach przebywa już 250 zwolenników zakończenia konfliktu.

Na podstawie: presstv.com, syriahr.com/en, sana.sy/en.