W Damaszku podpisano dzisiaj kompleksowe porozumienie wojskowe pomiędzy Syryjską Republiką Arabską i Islamską Republiką Iranu. Przewiduje ono przede wszystkim dalszą koordynację działań w zakresie zagrożeń regionalnych oraz przeciwdziałania terroryzmowi. Dodatkowo Irańczycy zamierzają dozbroić Syrię w zakresie obrony przeciwlotniczej, w związku z izraelskimi atakami na syryjskie instalacje wojskowe.

Już wczoraj do syryjskiej stolicy przybyła irańska delegacja na czele z gen. Mohammadem Bagherim, dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. i szefem sztabu generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Wcześniej ramy nowego porozumienia o syryjsko-irańskiej współpracy militarnej miały stworzyć specjalnie do tego celu powołane grupy robocze, a w spotkaniach uczestniczył także syryjski minister obrony narodowej, gen. Ali Abd Allah Ajjub.

We wspólnym oświadczeniu obie strony podkreśliły, że kompleksowa umowa o zacieśnieniu współpracy wojskowej i bezpieczeństwa powinna umocnić dalszą koordynację pomiędzy nimi. Ma ona być potrzebna w kontekście licznych i coraz to nowszych zagrożeń. Głównym celem Syryjczyków i Irańczyków ma być oczywiście dalsza walka z ugrupowaniami terrorystycznymi, wspieranymi przez regionalne oraz światowe mocarstwa.

Podpisana umowa ma pozwolić między innymi na wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Syryjskiej Armii Arabskiej, bo izraelskie lotnictwo regularnie przeprowadza ataki na syryjskie oraz irańskie instalacje wojskowe. Ajjub i Bagheri odnieśli się też do tureckiej obecności wojskowej w Syrii. Zdaniem irańskiego dowódcy Turcja stara się realizować postanowienia pokojowe z Astany, ale musi zrozumieć konieczność podjęcia rozmów z syryjskim rządem.

Na podstawie: tishreen.news.sy, presstv.com.