Burmistrz Pretorii, stolicy Republiki Południowej Afryki, w wydanym przed kilkoma dniami oświadczeniu zapowiedział, że jego staraniem do końca 2012 roku nazwa miasta zostanie oficjalnie zmieniona na „bardziej afrykańsko brzmiącą” – Tshwane. Władze Pretorii już w 2005 roku zmieniły jej nazwę, jednak do tej pory zmiana nie została oficjalnie zatwierdzona.

Miasto Pretoria zostało założone w roku 1855 przez Martinusa Pretoriusa, a nazwano je tak na cześć jego ojca, burskiego polityka Andriesa Pretoriusa, który stał się bohaterem po pokonaniu plemienia Zulusów w bitwie nad Blood River. Zdaniem polityków rządzącego RPA Afrykańskiego Kongresu Narodowego, nazwa Tshwane bardziej odpowiada dzisiejszemu wymiarowi kraju, gdyż w przeciwieństwie do obecnej nazwy stolicy odnosi się do „bardziej afrykańskiej historii”. Tshwane to imię wodza zuluskiego plemienia, tłumaczone w kilku miejscowych dialektach jako „równość” oraz… „małpa”.

Przeciwko planom zmiany nazwy stolicy RPA protestuje biała ludność zamieszkująca tereny tego kraju. Grupa AfriForum, zajmująca się walką o prawa białych w Republice Południowej Afryki, wysłała do ministra kultury list z zapowiedzią, że każda próba zmiany nazwy z Pretorii na Tshwane spotka się z pozwem sądowym. Ich zdaniem, chęć zmiany nazwy Pretorii to kolejna próba wymazania z historii kraju niebywałego wkładu białej populacji w jego rozwój.

na podstawie: korrespondent.net / afriforum.co.za