Uzasadniając akcję realizacją Project Cyber Monday 3 i Project Transatlantic, przeciwdziałające rzekomemu piractwu, od lat FBI wraz z ICE przejmują witryny amerykańskie. W akcji tej nastąpił pewien precedens. W poniedziałek zablokowano bowiem 132 strony z końcówkami .eu, .be, .dk, .fr, .ro oraz .uk. Odbyła się ona przy czynnej współpracy ze strony Europolu i państw europejskich: Belgii, Dani, Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Cenzura stosowana przez służby amerykańskie jest kontrowersyjna. Przede wszystkim właściciel witryny nie otrzymuje żadnych ostrzeżeń przed jej zablokowaniem. Ogółem przejęto na ten moment 1630 domen internetowych, z czego zaledwie 684 przepadły na rzecz amerykańskiego rządu. Oznacza to więc, że około 1000 witryn zostało tymczasowo dezaktywowanych i tym samym ich właściciele przez ten okres nie mogli prowadzić e-usługi.

Jako przykłady niesprawiedliwej blokady podaje się sprawy Rojadirecta i Dajaz1.com. Obie witryny rząd Stanów Zjednoczonych ostatecznie zwrócił bez finansowej rekompensaty, a nawet słowa przeprosin i wyjaśnienia.

na podstawie: Dziennik Internautów