Pojawiające się doniesienia o wycofaniu części kontyngentu wojskowego Stanów Zjednoczonych z Niemiec spowodowały, że o amerykańskich żołnierzy zaczął zabiegać rząd Mateusza Morawieckiego. Premier nie ukrywa nawet szczególnie, iż prowadzi negocjacje z Amerykanami, a wraz z prezydentem Andrzejem Dudą są „bardzo gorącymi zwolennikami wspólnoty transatlantyckiej”.

Szef rządu wziął udział w zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”, czyli organizacji będącej jednym z głównych medialnych propagatorów obcej obecności wojskowej w Polsce. Pytany o możliwość zwiększenia zagranicznego kontyngentu w naszym kraju, Morawiecki zadeklarował prowadzenie rozmów na ten temat z USA. Jego zdaniem tak naprawdę wszystko zależy od decyzji Waszyngtonu na temat wycofania wojska z niemieckiego terytorium.

Chcemy wobec wszystkich partnerów z NATO zachowywać się jak najbardziej lojalnie i dlatego bardzo zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO to w szczególności również wzmocnienie wschodniej części Polski, ale Polska jest jedna i oczywiście w taki sposób staramy się rozlokowywać nasze siły zbrojne, żeby najlepiej służyły zachowaniu bezpieczeństwa” – twierdzi szef rządu.

Morawiecki dodał, że wierzy w dalszą obecność sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na kontynencie europejskim, bo ma on być „kluczowym partnerem” dla USA. Między innymi z tego powodu Morawiecki i Duda mają być „bardzo gorącymi zwolennikami wspólnoty transatlantyckiej”, a sama głowa państwa przyczyniła się do wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce.

W ubiegłym tygodniu amerykańska ambasador Georgetta Mosbacher zapewniła, że negocjacje na temat przeniesienia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski idą zgodnie z planem. Dodatkowo zaprzeczyła doniesieniom Reutersa dotyczącym rozbieżności na temat finansowych kwestii budowy „Fortu Trump”, czyli stałej bazy wojskowej USA na terenie naszego kraju. Morawiecki natomiast już kilkanaście dni temu zapewnił, że stara się o rozlokowanie większej ilości obcych żołnierzy w Polsce.

Na podstawie: polsatnews.pl, niezalezna.pl.

Zobacz również: