ANCKongres Studentów Południowej Afryki (Cosas) wezwał w piątek do natychmiastowego zamknięcia szkół średnich, w których naucza się w języku Afrikaans.
„Cosas potępia wszystkie rasowe tendencje mające na celu ograniczyć dostęp do nauki czarnym, afrykańskim studentom, którzy są rdzenną ludnością tego kraju. Tendencją taką jest nauczanie w obcym, nieafrykańskim języku Afrikaans, które stosują rasistowskie szkoły w RPA, zwłaszcza w okręgu West Rand, zarządzane przez rasistowskich Afrykanerów.” – powiedział w oświadczeniu  regionalny sekretarz Cosas w prowincji Gauteng, Oagile Louw. „Wzywamy zatem do natychmiastowego zamknięcia tych szkół” – dodał.
Komentatorzy przypominają o zamieszkach jakie wybuchły w 1976 roku w Soweto. Uczniowie protestowali wówczas przeciwko Afrikaans jako językowi nauczania, w starciach z policją zginęło kilkoro uczniów. Cosas wzywa również Demokratyczną Unię Nauczycieli RPA do wydalania ze szkół „uciążliwych” nauczycieli, którzy wystąpią przeciwko ich propozycjom. Za pretekst miałoby służyć oskarżenie o to, że nie oferują oni równej edukacji dla wszystkich.
Studenci zrzeszeni w Cosas wysłali też list wsparcia dla kontrowersyjnego lidera młodzieżówki rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), Juliusa Malemy, znanego z rasistowskich wystąpień przeciwko białym. Zapewnili go o wsparciu studentów „w tych trudnych dla niego chwilach”.
Malema został upomniany przez partyjnych szefów, nakazali mu oni unikać rasistowskich wystąpień w obawie o wizerunek partii.