Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przebywał z wizytą w Syryjskiej Republice Arabskiej. Wizytował w niej rosyjską bazę lotniczą, a przede wszystkim spotkał się z syryjskim prezydentem Baszarem al-Assadem. Rozmowy miały głównie związek z zaplanowanymi przez Rosję ćwiczeniami wojskowymi na Morzu Śródziemnym.

Szojgu przeprowadził inspekcję w wojskowej bazie lotniczej znajdującej się w Humajmim pod Latakią, czyli w zachodniej części Syrii. Jest ona używana przez rosyjskie lotnictwo od 2015 roku, gdy Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zaczęły swój udział w działaniach rządu Syrii przeciwko rebelii islamistów oraz działalności terrorystów z samozwańczego Państwa Islamskiego.

Głównym punktem wizyty Szojgu było jednak spotkanie z Assadem. Syryjski prezydent został poinformowany przez rosyjskiego ministra obrony o ćwiczeniach rosyjskiej marynarki wojskowej we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Niedawno Rosjanie wysłali do Humajmim bombowce dalekiego zasięgu pozwalające na przenoszenie broni nuklearnej, a także myśliwce przenoszące najnowocześniejsze pociski hipersoniczne. Będą one wykorzystane właśnie do przeprowadzenia manewrów militarnych na szeroką skalę.

Poza tym obaj politycy omówili kwestie rosyjsko-syryjskiej współpracy wojskowej w ramach wspólnej walki przeciwko światowemu terroryzmowi. Ponadto Rosja ma dalej udzielać pomocy humanitarnej Syrii, która ma znajdować się wciąż w ciężkiej sytuacji z powodu sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i państwa zachodnie.

Na podstawie: sana.sy/en, ria.ru, aljazeera.com.

fot. sana.sy.