iran-russiaRosyjski minister energetyki Alexander Novak powiedział, że jego kraj będzie dążył do poprawy relacji gospodarczych z Iranem. W ostatnich latach pogorszyły się one przez szereg powodów, takich jak chociażby sankcje nakładane na Iran.

Novak powiedział, że prezydenci Iranu i Rosji, Hasan Rouhani i Władimir Putin, wezwali do opracowania nowych mechanizmów, które pozwoliłyby na usunięcie przeszkód stojących na przeszkodzie wymianie gospodarczej pomiędzy oboma państwami. Chodzi przede wszystkim o wymianę w dziedzinach energii elektrycznej, wydobycia ropy naftowej i gazu, inżynierii technicznej i sprzętu, budowy dróg czy eksportu produktów spożywczych.

Na początku maja do ściślejszej współpracy pomiędzy Iranem i Rosją, wezwali ministrowie finansów obu krajów. Wówczas tematem rozmów pomiędzy urzędnikami były ustanowienie instytucji finansowej wspierającej wymianę handlową między Iranem i Rosją, a także ściślejsza współpraca w zakresie bankowości i ubezpieczeń.

Wymiana handlowa pomiędzy Iranem i Rosją wynosi obecnie 5 miliardów dolarów rocznie, jednak zdaniem specjalistów, odpowiednie rozwiązania pozwoliłyby nawet na czterokrotne zwiększenie tego wskaźnika.

na podstawie: presstv.ir