Ministerstwo Zdrowia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim obiecują rekordowe wydatki na służbę zdrowia już w tym roku. Plan nowelizacji planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia przewiduje bowiem wydanie blisko stu miliardów złotych już w tym roku, aby możliwa była poprawa jakości leczenia pacjentów oraz kadry w postaci lekarzy i pielęgniarek.

Według szefa rządu już za „chwilkę” przedstawiony zostanie ostateczny plan większego dofinansowania polskiej służby zdrowia, której jakość pozostawia wiele do życzenia, zaś w wielu wypadkach można mówić o sytuacji wręcz katastrofalnej. Ogółem pieniądze przekazane do NFZ jeszcze w tym roku mają przekroczyć barierę 100 mld zł, co według Morawieckiego nie jest jedynie czczą obietnicą charakterystyczną dla wcześniejszych rządów.

Jednocześnie Morawiecki nie ukrywa, że w najbliższym czasie nie zostaną rozwiązane wszystkie bolączki polskiej służby zdrowia, wśród których wymienił istniejące patologie, niedoskonałości oraz wysoką nieefektywność. Szef rządu zauważa jednak powolną poprawę w zakresie zwiększania się liczby inwestycji.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział złożenie w Sejmie odpowiedniego projektu w sprawie dofinansowania służby zdrowia. Zwiększenie wydatków na jej cele ma poprawić głównie sytuację pacjentów, przy czym w ostatnim czasie widoczne jest polepszenie warunków dla samego personelu. Widać to chociażby po szkołach pielęgniarskich oraz studiach medycznych, ponieważ w kończącym się roku akademickim znacząco zwiększyła się liczba uczących się osób.

„Oczywiście nie skrócimy wszystkich kolejek naraz. Jeżeli popatrzymy na to, że odziedziczyliśmy blisko półmilionową kolejkę w leczeniu zaćmy i skróciliśmy ją o 170 tys. osób – to jest populacja Olsztyna. To pokazuje, że tam, gdzie skupiamy swoje działanie, tam skracamy kolejki. Również tomografia, rezonans – to są niezwykle potrzebne badania diagnostyczne (…). Tam też skróciliśmy kolejki” – dodał szef resortu zdrowia. Szumowski zaznacza, że same pieniądze nie załatwią jednak problemów chociażby ze Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi.

Na podstawie: rynekzdrowia.pl.