Syryjska Armia Arabska ogłosiła, iż region Damaszku został całkowicie oczyszczony z ugrupowań terrorystycznych, które przez ostatnich sześć lat niepokoiły mieszkańców stolicy Syryjskiej Republiki Arabskiej. W ostatnich tygodniach syryjskie wojsko wyparło z okolic miasta grupy „rebeliantów”, natomiast teraz udało odbić się z rak Państwa Islamskiego obóz palestyńskich uchodźców, dlatego ekstremiści na mocy porozumienia z rządem opuścili rejon południowego Damaszku.

Dowództwo Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) i ogółu syryjskich sił zbrojnych poinformowało, że region Damaszku został całkowicie oczyszczony z ugrupowań terrorystycznych. dlatego po intensywnej operacji wojskowej udało się wyzwolić obóz palestyńskich uchodźców w Al-Jarmuk na południe od syryjskiej stolicy, a także kilka okolicznych miejscowości zajmowanych dotąd przez ekstremistów z Państwa Islamskiego. Dzięki temu mieszkańcy syryjskiej stolicy mają już nie być więcej niepokojeni przez ataki zbrojne ze strony ISIS.

Syryjskie wojsko wraz z palestyńskimi milicjami ma obecnie pracować nad rozminowaniem terenów południowego Damaszku, a także przeczesywać teren w poszukiwaniu terrorystów, którzy nie zdecydowali się wyjechać wraz ze swoimi towarzyszami broni. ISIS opuściło bowiem ten region na mocy porozumienia z syryjskim rządem, dlatego jego bojownicy zostali przetransportowani autobusami na kontrolowane jeszcze przez samozwańczy kalifat tereny pustynne we wschodniej części kraju.

Ofensywa przeciwko ekstremistom trwała od 19 kwietnia, a więc rozpoczęła się już po wyzwoleniu Wschodniej Guty oraz terytoriów na wschód od Al-Jarmuk, które były zajmowane przez ugrupowania „rebeliantów”. Samo ISIS kontrolowało palestyński obóz od 2015 roku, kiedy w wyniku walk wyparło z tych okolic nie tylko syryjską armię, lecz także inne ugrupowania dżihadystyczne.

Na podstawie: almasdarnews.com, albaathmedia.sy.