Zwykły chłopak z Krzywego Rogu, świetny komik, doskonały polityk, jednym słowem geniusz w każdej dziedzinie - tak w skrócie Wojciech Rogacin przedstawia w swojej książce ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Problem w tym, że autor biografii Zełenskiego bierze za pewnik wszelkie pochwały pod jego adresem, natomiast szybko ucina wątpliwości pojawiające się wokół byłego (?) komika. Po agresji Rosji na Ukrainę można było spodziewać się wysypu książek poświęconych przywódcy, który od ponad sześciu miesięcy praktycznie codziennie gości na przysłowiowych pierwszych stronach gazet...
Więcej

Ocalan, pomimo odsiadywania dożywotniego wyroku pozbawienia wolności, zachował wpływy m.in. wśród rebeliantów PPK mających swoje bazy w północnym Iraku. Od wielu lat apelował do władz tureckich o dialog z działaczami swojej partii, aby wspólnie dojść do porozumienia i zaprzestać rozlewu krwi oraz absurdalnych wyroków, nakładanych m.in. na kurdyjskich nastolatków rozrzucających ulotki propagandowe. W związku z ignorancją władz tureckich, Ocalan powierzył wszystkie dezycje dot. działalności PPK jej oficjalnemu kierownictwu i ludziom ich wspierającym (są to m.in. prokurdyjskie partie w tureckim parlamencie, oraz zbrojni rebelianci).
Abdullah Ocalan został schwytany w 1999 roku w Kenii przez wspólne siły agentów tureckiego wywiadu i tajnych służb amerykańskich. Przewieziono go do Turcji, gdzie został skazany na karę śmierci za „separatyzm”. Karę zmieniono na dożywotnie pozbawienie wolności w 2002 roku.
W zbrojnych akcjach Turcji przeciwko kurdyjskim separatystom, przeprowadzanych przy aplauzie rządu USA, do tej pory zginęło ponad 45 tysięcy ludzi.