tsaparisAmerykańska gazeta „Financial Times” poinformowała, że grecki premier Alexis Tsipras wysłał list do wierzycieli, w którym zgadza się na większość stawianych przez nich warunków. Jednocześnie z jego inicjatywy w niedzielnym referendum Grecy zadecydują, czy zgadzają się na kolejne cięcia.

Tsipras miał wysłać list do o Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, a więc obecnie głównych wierzycieli Grecji. Zgadza się w nim na większość stawianych mu warunków, w zamian za przekazanie państwu kolejnej dotacji w wysokości 29,1 mld euro. Wśród propozycji przyjętych przez Tsiprasa jest m.in. podniesienie wieku emerytalnego, choć chce on robić to stopniowo.

Jednocześnie to właśnie lider Syrizy złożył wniosek o przeprowadzenie referendum, w którym Grecy mają zdecydować czy przyjmą warunki dyktowane przez „Trojkę”. Sam Tsipras wzywa do głosowania na „nie”, stąd jego gra w tej kwestii nie jest zrozumiała nawet dla części greckich komentatorów.

Kanclerz Angela Merkel twierdzi, że przed głosowaniem nie może być mowy o kolejnych negocjacjach z Grecją, choć przeciwnego zdania jest francuski prezydent Francois Hollande.

na podstawie: ft.com, polskatimes.pl