altGrupa południowoafrykańskich studentów w towarzystwie delegacji afrykanerskiej organizacji AfriForum pomalowała się na czarno i protestowała pod Departamentem Szkolnictwa Wyższego przeciwko rasowym preferencjom w przyjmowaniu na Wydział Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Pretorii.

Afriforum reprezentuje trzydziestu studentów którzy pomimo wyróżnień w nauce zostali pominięci przy przyjęciach na uniwersytet, co uzasadniono „słabymi wynikami”. Afrykanerzy protestują twierdząc, że są pomijani podczas rekrutacji, zwracali również uwagę, że na jedyny w kraju wydział weterynarii przyjmowani są nawet zagraniczni studenci, dla których zarezerwowane są miejsca. Tymczasem biali studenci z RPA, mimo wysokich osiągnięć w nauce mają spore problemy z dostaniem się na uczelnię.

Charl Oberholzer, prezes młodzieżówki AfriForum, powiedział, że organizacja zmusiła uniwersytet do udostępnienia informacji na temat odrzucanych wniosków o przyjęcie z którego wynika, że uczelnia w doborze studentów kieruje się kryteriami rasowymi, chcąc odzwierciedlić demografię kraju.

Afriforum zgłosiło swoje propozycje rozwiązania sytuacji do Ministra Szkolnictwa Wyższego. Obejmują one m.in. zaprzestanie rasowej klasyfikacji studentów, przyjmowanie studentów w otwartej rywalizacji pozwalającej wyłonić najlepszych z nich, powołanie niezależnego ciała do oceny obecnego procesu przyjmowania i rozpatrywania wniosków studentów, którzy zostali odrzuceni. Oberholzer powiedział, że większość wniosków o przyjęcie na Wydział Weterynarii składana jest przez białych studentów, jednak w 2011 roku dostało się jedynie 22 na 140 miejsc.

Afriforum skierowało w tej sprawie listy do rektora uczelni oraz Ministra Szkolnictwa Wyższego. Pomimo tego, że minister zobowiązał rektora do przedłożenia raportu dotyczącego zaistniałej sytuacji, ten do tej pory nie wpłynął.