Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywa z trzydniową wizytą w Iranie. W jej trakcie zapewnił, że dla naszego kraju jest on ważnym partnerem w regionie Bliskiego Wschodu, natomiast odnowienie porozumienia nuklearnego może rozpocząć polsko-irańską „szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą”.

W swoim komunikacie MSZ podkreśliło, że Rau przybył do Teheranu na zaproszenie strony irańskiej. Tym samym jest pierwszym szefem polskiej dyplomacji, który odwiedził Iran po 2014 roku. Rau w trakcie swojego wyjazdu spotkał się między innymi ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amir-Abdollahianem, prezydentem Ebrahimem Raisim czy szefem parlamentu Mohammadem Baqer Qalibafem.

Szefowie dyplomacji obu państw mieli rozmawiać głównie o obecnej sytuacji na Ukrainie. Ze swojej strony Abdollahian zapewnił, że Iran sprzeciwia się wszelkim formom agresji, dlatego popiera ukraińsko-rosyjskie zawieszenie broni. Poza tym konsultacje dotyczyły kwestii bilateralnych, współpracy gospodarczej, światowej architektury bezpieczeństwa, a także składały się z podpisania umowy dotyczącej polsko-irańskiej kooperacji w kilku sektorach.

Współpraca Warszawy z Teheranem może jeszcze bardziej się zacieśnić. Wszystko zależy jednak od rozmów o odnowieniu porozumienia nuklearnego, zawartego przez Iran i największe światowe mocarstwa w 2015 roku. Rau stwierdził, że ożywienie umowy będzie wiązało się z „szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą”, bo w przypadku Iranu ma mieć ona naprawdę spory potencjał.

Polski minister spraw zagranicznych spotkał się również z irańskim prezydentem. Raisi podkreślił w trakcie rozmów, że jego kraj sprzeciwia się kontynuowaniu wojny Rosji z Ukrainą, ale jednocześnie jest też przeciwny  „ekspansjonistycznej polityce sterowanego przez Stany Zjednoczone NATO”. Poza tym zdaniem Raisiego obecny potencjał polsko-irańskiej współpracy pozostaje wciąż niewykorzystany.

Ze swojej strony Rau nawiązał do historycznych doświadczeń, a dokładniej do okazanej przez Irańczyków pomocy dla polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Zauważył też, że relacje obu państw sięgają XVI wieku. Między innymi z tego powodu Polska jest zainteresowana wzmocnieniem kooperacji z Iranem.

Na podstawie: gov.pl/dyplomacja, dziennik.pl, presstv.ir.

fot. twitter.com/MSZ_RP.