stop represjom politycznymRzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział złożenie wniosku o kasację wyroku uniewinniającego w sprawie manifestacji Narodowego Odrodzenia Polski i stowarzyszenia Zadruga, która odbyła się 21 marca 2007 roku na wrocławskim rynku. O sprawie manifestacji i toczonemu przeciwko jej organizatorom procesowi informował niejednokrotnie portal Nacjonalista.pl – czytaj m.in. Nacjonaliści uniewinnieni!.

Kilka miesięcy temu niezależni nacjonaliści z Wrocławia, którzy od roku 2009 oskarżani są o „propagowanie totalitarnego ustroju”, do którego miało dojść za pośrednictwem nalepek z cytatami z książki Oriany Fallaci, złożyli do RPO skargę na rażące przekroczenie uprawnień funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – chodziło głównie o pobicia, szantaż, zastraszanie, ciężkie warunki w areszcie, czy nie dostarczenie stale przyjmowanych leków jednemu z aresztowanych nacjonalistów. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadając na skargę stwierdziło, że nie może naruszać niezawisłości sędziowskiej i nie ma możliwości oddziaływania na organy ścigania, ani na wymiar sprawiedliwości.

Cała sprawa w dobitny sposób ukazuje podwójne standardy, według których RPO mierzy „chronionych” przez sobie obywateli – w przypadku jednych wyroki należy kasować, w przypadku drugich nie można naruszać niezawisłości sędziowskiej. Poniżej prezentujemy kopię oryginalnego pisma od biura RPO.

 

(kliknij, aby powiększyć)

Odpowiedź od biura RPO