Rząd niemieckiego landu Nadrenii Północnej-Westfalii wyda 140 tysięcy euro, aby stworzyć możliwość donoszenia na osoby wygłaszające "rasistowskie" i "homofobiczne" wypowiedzi. Minister Josefine Paul już zachęca do zgłaszania niepoprawnych politycznie poglądów, nawet jeśli nie są one niezgodne z obowiązującym prawem. Niemiecki tygodnik "Focus" informuje, że władze najludniejszego niemieckiego kraju związkowego przygotowują specjalne punkty, w których będzie można zgłaszać nieprawomyślne komentarze. Ogółem za 140 tys. euro mają powstać cztery ośrodki rejestracyjne, odbierające anonimowe donosy dotyczące współobywateli. Mają być do nich zgłaszane zwłaszcza...
Więcej

Według rządowego oskarżenia, człowiek rekrutujący ludzi dla Al Kaidy nakłonił Latifa, by udał się do Afganistanu na szkolenie wojskowe. Z kolei według zeznań Latifa jego wizyta w Afganistanie miała związek z darmowym leczeniem urazów głowy, których doznał w wyniku wypadku samochodowego w Jemenie. Od samego początku swoje zeznania podpierał dokumentacją medyczną oraz ukazywaniem widocznych ran. Sąd wziął je pod uwagę dopiero po ośmiu latach, stwierdzając w utajnionej dotychczas decyzji (zapadła ona w lipcu), że „Latif istotnie miał urazy głowy (…) i mógł szukać opieki lekarskiej„. Dowodów na rzekome powiązania więźnia z Al Kaidą nie zdołała znaleźć ani administracja byłego prezydenta USA, George’a W. Busha, ani administracja obecnego, Barracka Obamy.
Guantanamo znane jest z długotrwałego przetrzymywania więźniów będących jedynie podejrzanymi, stosowania brutalnych metod przesłuchań oraz ogólnego łamania podstawowych praw człowieka – tych samych, o których USA ma zawsze najwięcej do powiedzenia.