sztorm68-golabek-pokoju1 września do wolnej internetowej sprzedaży trafi płyta budzącego wiele kontrowersji zespołu Sztorm 68, zatytułowana „Gołąbek pokoju”. Znalazło się na niej 10 utworów i jest to pierwszy pełny album tej kapeli wydany na nośniku CD.

Pierwsze dwa albumy Sztormu 68 zostały wydane w latach 1991 („Sztorm 68”) i 1993 („Sprawa warta krwi”). Zespół nie był aktywny muzycznie mniej więcej od roku ’94, aż do krótkiego epizodu w 2004 kiedy nagrał pięć utworów na split „Muzyka dla elity” ze znaną Oi!-ową kapelą The Gits, którego wydawcą była dystrybucja Olifant Records. Dwa utwory zespołu ukazały się również na składankach „Muzyka ulicy – muzyka dla mas” (vol. 1 i 2).

Sztorm 68 od początku wzbudzał sporo kontrowersji za sprawą poglądów, jakie głosi w swoich utworach. Muzycy przynależą do nurtu narodowo-lewicowego, nie stroniąc również od odwołań do ustroju Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mimo to, wiele osób (w tym także tych mocno niezgadzających się ze światopoglądem zespołu) uważa tę kapelę za pewnego rodzaju legendę i ikonę sceny muzycznej związanej z nacjonalizmem, czy subkulturą skinheads.

Zespół powstał w 1991 roku w Krakowie. Jego wokalista udzielał się wcześniej w Oi!-owej kapeli Kwiat Jabłoni oraz popularnym wśród wielu narodowców zespole Szczerbiec. Nowy, nadchodzący materiał powstał przy udziale jednego z muzyków kapeli Ofensywa, która w większej części swoich tekstów poruszała podobną do Sztormu 68, narodową i robotniczą tematykę.

Płytę „Gołąbek pokoju” zamawiać można pod e-mailem casualscd@yahoo.com. Jej koszt to 25 złotych plus koszty wysyłki, zaś cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne. Więcej informacji na stronie www.casuals-ag.com.