twalŁaciński patriarcha Fuad Twal, potępił w niedziele ostatnie ataki ze strony żydowskich ekstremistów. Przed wizytą papieża Franciszka w Izraelu, notuje się wzrost liczby aktów wandalizmu wymierzonych w świątynie chrześcijańskie i muzułmańskie.

Patriarcha powiedział mediom, że ostatnie działania ekstremistów zdecydowanie psują atmosferę przed wizytą papieża, który odwiedzi Jordanię, Zachodni Brzeg i Jerozolimę w dniach 24-26 maja. Twal podkreślił, że nawet były szef izraelskiej agencji wywiadowczej zwrócił uwagę, iż nie podejmuje ona należytych starań w zwalczaniu żydowskiego szowinizmu. Jeden z ostatnich ataków przepuszczono na Instytut Papieski, gdzie Franciszek ma spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu. Izraelska policja obawia się, że radykałowie mogą przygotowywać prowokacje na czas wizyty papieża, aby zwrócić na siebie uwagę mediów.

Od początku kwietnia doszło do kilkunastu ataków na chrześcijańskie i muzułmańskie świątynie. W piątek na ścianie prawosławnej świątyni w Jerozolimie pojawił się napis „Metka z ceną, król Dawid jest dla Żydów, Jezus to śmieć”. Raport amerykańskiego Departamentu Stanu wskazuje, że w 2013 roku doszło do 339 ataków dokonanych przez żydowskich ekstremistów, a w większości przypadków do sądów nie trafiły żadne akty oskarżenia.

na podstawie: reuters.com