Ukraińskie ugrupowanie Sługa Narodu dołączyło do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Partia tamtejszego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego znajdzie się tym samym w sojuszu między innymi z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, a także liderem belgijskich liberałów Guyem Verhofstadtem.

W stolicy Irlandii odbył się doroczny kongres Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Obecni na nim delegaci zdecydowali się w jego trakcie na zaakceptowanie wniosku członkowskiego Sługi Narodu. Ostatecznie ukraińska partia stała się pełnoprawną częścią paneuropejskiego ugrupowania zrzeszającego liberałów.

Sługa Narodu nie jest pierwszym ukraińskim ugrupowaniem należącym do ALDE. Wcześniej liberałowie przyjęli cztery inne partie z tego kraju. Dodatkowo od dłuższego czasu zabiegali oni o akces stronnictwa założonego przez Zełenskiego.

Media zauważyły, że w ostatnich tygodniach ukraiński prezydent miał napięte relacje ze swoim francuskim odpowiednikiem, starającym się utrzymywać relacje z Rosją. Ostatecznie Republika Naprzód!, czyli ugrupowanie Macrona, poparło przyjęcie Sługi Narodu w poczet ALDE.

W Parlamencie Europejskim najbardziej rozpoznawalnym politykiem ALDE jest wspomniany Verhofstadt, czyli jeden z najbardziej gorliwych zwolenników federalizacji Unii Europejskiej.

Na podstawie: euractiv.com.