panstwo-islamskieBojownicy Państwa Islamskiego grożą wysłaniem do pół miliona imigrantów z Libii do państw południowej Europy, w ramach „psychologicznego zastraszenia”. Osoby te zostaną wysłane do Europy pod przymusem.

„Jeśli wyślecie siły zbrojne do Libii, my w odpowiedzi wyślemy wam 500 000 migrantów” – taka zapowiedź, adresowana do włoskich władz, pojawiła się na jednej ze stron powiązanych z islamskimi bojownikami. Informację wyszukała francuska gazeta Le Figaro. Bojownicy Państwa Islamskiego grożą wywołaniem „chaosu” w rejonie Morza Śródziemnego, za pomocą setek łodzi wypełnionych imigrantami.

W wystąpieniu przed włoskim parlamentem, minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni dał do zrozumienia, że Rzym obawia się „masowego napływu uchodźców”. „Mamy do czynienia z krajem o potężnym terytorium, na którym brakuje instytucji rządowych, co może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla nas, ale i dla stabilności procesu transformacji w sąsiednich afrykańskich państwach” – stwierdził Gentiloni dodając, że w Libii istnieje realna możliwość współpracy bojowników Państwa Islamskiego z tamtejszymi ekstremistami.

Jak podają włoskie media, tylko w zeszłym tygodniu na wodach Morza Śródziemnego, z pomocą włoskich służb, zostało uratowanych ponad 4 tysiące nielegalnych imigrantów, zmierzających do Włoch na prowizorycznych łodziach i statkach. W porównaniu do lutego 2014 roku, jest to znacząco wyższa, wręcz rekordowa liczba i wyznacza pewien trend, który, jak należy się domyślać, będzie się jeszcze rozwijał.

na podstawie: rg.ru