syria-cywilePrzeciągający się konflikt w Syrii generuje potężne fale emigrantów uciekających ze swojego kraju przed wojną. Obecnie około 1,6 miliona Syryjczyków opuściło swoje domy. Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła w związku z tym osiedlić część z uciekinierów w Europie.

Odpowiedni organ ONZ, czyli Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) pod przewodnictwem António Guterres’a, rozpoczął już pierwsze rozmowy z rządem Niemiec na ten temat. Rzecznik Biura, Adrian Edwards, poinformował, że rozmowy toczą się na temat dziesięciu tysięcy syryjskich uchodźców, którzy mieliby zostać osiedleni na terenie RFN.

„Badaliśmy z niemieckim rządem ewentualne zainstalowanie w Niemczech około 10-ciu tysięcy uchodźców syryjskich. Uważamy za ważne, aby kraje spoza regionu udowodniły solidarność z krajami najbardziej dotkniętymi przez kryzys” – oznajmił Edwards, przypominając przy tym, że Niemcy są w czołówce krajów, które przyjmują największą ilość uchodźców na świecie.

Niemcy nie są jedynym krajem, któremu ONZ chciałoby podrzucić uchodźców, UNHCR prowadzi współpracę również z innymi rządami krajów Europy w celu przesiedlenia do nich przynajmniej części zbiegłych Syryjczyków. Pod koniec czerwca odbędzie się oficjalne spotkanie przedstawicieli Biura z politykami krajów Europy na ten temat. Opinii publicznej nie przedstawiono jeszcze żadnych szczegółów planowanego spotkania, nie została opublikowana nawet lista uczestników.

na podstawie: PAP