mp27 lipca w Olkuszu w inicjatywy stowarzyszenia Małopolscy Patrioci odbędzie się Marsz Pamięci Ofiar Krwawej Środy, upamiętniający ofiary nazistowskiej pacyfikacji mieszkańców tego miasta, do której doszło 31 lipca 1940 roku.

Pochód rozpocznie się o godzinie 16:45 na Rynku w Olkuszu, zaś przy jego organizacji działaczom Małopolskich Patriotów pomagają FC krakowskiej Wisły z Olkusza, kibice SPR Olkusz oraz Narodowy Sandomierz. Portal Autonom.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Krwawa Środa to nazistowska zbrodnia, do której doszło w dniu 31 lipca 1940 w odwecie za śmierć niemieckiego żandarma. Wszystkich mężczyzn z Olkusza spędzono tego dnia na miejski rynek i pobliskie place, gdzie przez kilka godzin poddawano ich brutalnym torturom i szykanom. Krwawą Środę poprzedziła w dodatku egzekucja 20 zakładników w dniu 16 lipca 1940.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich, którzy chcą upamiętnić ofiary tego tragicznego zdarzenia. Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u Krwawa Środa oraz na wydarzeniu FB promującym marsz.

Kiedy: 27.07.2013

Gdzie: Olkusz, Rynek

Godzina: 16:45

marsz-pamieci-ofiar-krwawej-srody-olkusz