Nowojorska policja wszczęła śledztwo w sprawie aktu wandalizmu wobec pomnika księdza Jerzego Popiełuszki. Monument poświęcony duchownemu zamordowanemu przez komunistów został zaatakowany kolejny raz. Środowiska polonijne zapowiadają w związku z tym zamontowanie monitoringu.

Konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku Adrian Kubicki poinformował dzisiaj, że sprawa ataku na pomnik ks. Popiełuszki trafiła na pierwsze strony kilku lokalnych nowojorskich gazet. Monument został bowiem obrzucony śmieciami przez niezidentyfikowanych dotąd sprawców, a sprawa została objęta śledztwem przez tamtejszą policję.

Nowojorski oddział policji podkreślił, że „prowadzi intensywne śledztwo w sprawie wandalizmu pomnika Jerzego Popiełuszki, polskiego księdza zamordowanego w 1984 roku za działalność w Solidarności”. Zajmuje się nim wydział do spraw przestępstw z nienawiści, mający zdawać sobie sprawę ze znaczenia monumentu dla miejscowych środowisk polonijnych.

To nie pierwszy akt wandalizmu wymierzony w pomnik ks. Popiełuszki. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zapowiada więc, że będzie chciała sfinansować umieszczenie kamer monitoringu w miejscu jego lokalizacji.

Na podstawie: wnp.pl, rmf24.pl.