Niemiecka policja zatrzymała dwóch Albańczyków z Kosowa, którzy mieli planować atak na centrum handlowe w Oberhausen przy granicy z Holandią. Policja ustala obecnie, na jakim etapie znajdowały się ich przygotowania.

Do zatrzymania dwóch osób podejrzewanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego doszło trzy dni po tragedii w Berlinie, gdzie dżihadysta z Tunezji po zabiciu polskiego kierowcy wjechał ciężarówką w bożonarodzeniowy jarmark. Podejrzani o chęć wysadzenia w powietrze centrum handlowego w Oberhausen przy niemiecko-holenderskiej granicy to dwaj mężczyźni w wieku 28 i 31 lat, którzy są Albańczykami z Kosowa. Zostali oni zatrzymani w Duisburgu, a niemiecka policja ustala obecnie, na jakim etapie znajdowały się ich przygotowania.

Władze Kosowa w połowie roku szacowały, że blisko 300 jego mieszkańców uczestniczy w konflikcie w Syrii, bądź też jest szkolona przez dżihadystów. Dużą rolę w radykalizacji miejscowych Albańczyków odgrywa Arabia Saudyjska, która nie tylko finansuje wiele inwestycji w tym regionie, ale dodatkowo szerzy wahabbicką wersję islamu.

Na podstawie: welt.de, onet.pl.