Tegoroczny konflikt zbrojny w Libii oraz „Arabska Wiosna Ludów” sprawiły, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy europejskie władze zatrzymały prawie dwa razy więcej nielegalnych imigrantów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje portal Euromag, powołując się na informacje uzyskane od kontrolującej przepływ imigrantów w UE agencji Frontex.

Od stycznia do września odnotowano 112 844 przypadki nielegalnego przekroczenia granicy UE wobec 76 697 przypadków zarejestrowanych rok wcześniej. Nielegalni imigranci znaleźli również nowy kanał przerzutu do państw UE, wiodący przez Macedonię, Serbię i Węgry do Austrii, gdzie liczba zatrzymanych imigrantów wzrosła o 35%.

Jednocześnie w październiku rekord osiągnęła liczba nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicy turecko-greckiej. Wicedyrektor unijnej agencji ds. kontroli granic – Gil Arias Fernandez – poinformował, że liczba nielegalnych przekroczeń sięgnęła 9,6 tys., co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego. Ponadto w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2011 roku na granicę grecko-turecką przypadała prawie jedna trzecia nielegalnych imigrantów chcących dostać się do UE – średnio trzystu obcokrajowców dziennie.

na podstawie: Euromag, PAP