Dotowane z pieniędzy podatników stowarzyszenie imigrantów ze szwedzkiego miasta Västervik zgłosiło postulat, aby na miejscowym basenie wprowadzić segregację ze względu na płeć. Kilka godzin dziennie miałoby zostać wydzielonych jedynie dla kobiet, ponieważ dzięki temu z obiektu mogłyby korzystać także muzułmańskie przedstawicielki płci żeńskiej. W ten sposób miałaby być promowana… równość. 

Według proponowanych założeń, basen w Västervik miałby ustalić nowy grafik uwzględniający kąpiele ze względu na podział na płeć. Fatima Al-Nabhan, przedstawicielka miejscowej organizacji dla imigrantów, uzasadnia takie rozwiązanie… promocją równości w szwedzkim społeczeństwie. Kobiety wyznające islam, szczególnie te ubierające zakrywający ciało strój burkini, mają bowiem omijać baseny z powodu obecności na nich mężczyzn. 

Tym samym po kilka godzin dziennie basen we wspomnianej miejscowości byłby zarezerwowany jedynie dla kobiet, w tym także obsługiwałby go jedynie żeński personel. Al-Nabhan porównała taki podział do istniejących oddzielnych drużyn piłki nożnej dla mężczyzn i kobiet. 

Pomysł miejscowych muzułmanów nie wszystkim przypadł do gustu. Krytykują go zarówno antyimigracyjni Szwedzcy Demokraci (SD), jak i lokalni socjaliści. Do dyskusji włączył się również miejscowy ruch LGBT. Przedstawiciele mniejszości seksualnych uważają, że takie rozwiązanie oznaczałoby wykluczenie całej grupy osób, czyli mężczyzn, z dostępu do publicznego basenu.

Ponadto muzułmanki powinny mieć możliwość chodzenia do podobnych obiektów, kiedy chcą. Zdaniem stowarzyszenia LGBT „bardziej rozebrane muzułmanki powinny mieć styczność z bardziej rozebranymi Szwedkami. Dewianci są przy tym zaniepokojeni także ewentualną dyskryminacją przedstawicieli mniejszości seksualnych. Stowarzyszenie imigrantów do dzisiaj nie wyjaśniło bowiem, czy na basenie będą mogły przebywać wówczas osoby transseksualne.

Co ciekawe, wspomniany ruch LGBT otrzymuje obecnie pogróżki od wyznawców islamu. Twierdzą oni, że za obostrzeniami dla muzułmańskich kobiet stoi wszechmocny Bóg, który obecny jest wszędzie. Dodatkowo liderzy organizacji otrzymali napastliwą wiadomość od stowarzyszenia imigrantów w Västervik… wzywający ich do pójścia do pracy i płacenia podatków. 

Na podstawie: samnytt.se, nyheteridag.