korupcjaMołdawska prokuratura zdecydowała o zatrzymaniu byłego premiera Vlada Filata. Lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii jest oskarżany o defraudację miliarda dolarów i przyjęcie łapówki w związku z wyprowadzeniem pieniędzy z mołdawskiego systemu bankowego.

Decyzję o pozbawieniu immunitetu Filata zadecydował dzisiaj mołdawski parlament, który przychylił się do wniosku prokuratury. Szef mołdawskich liberałów i premier w latach 2009-2013 został wyprowadzony z budynku parlamentu w Kiszyniowie w kajdankach i po przesłuchaniu przez prokuratorów zapadnie decyzja o tym, czy trafi on do aresztu w związku ze stawianymi mu zarzutami.

Filat jest oskarżany o defraudację blisko miliarda dolarów oraz przyjęcie łapówki od biznesmena, który chciał przejąć kontrolę nad jednym z banków. Przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii (Partidul Liberal Democrat din Moldova, PLDM) jest głównym podejrzanym w aferze, która w maju spowodowała wybuch masowych protestów przeciwko rządowi liberałów.

Obecny premier Valeriu Strelet poinformował, że nie zamierza podawać się do dymisji, a cała akcja jest starannie zaplanowana i ma uderzyć w prounijne PLDM. Szef rządu Mołdawii podkreślił, iż w ostatnim czasie spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz rządu Rumunii w sprawie projektów rozwojowych.

Na podstawie: moldpres.md.