Parlament Ukrainy przyjął pod koniec lipca ustawę pozwalającą na masową prywatyzację tamtejszych przedsiębiorstw państwowych. Weźmie w niej udział każdy z regionów tego kraju, a obejmie ona blisko 420 przedsiębiorstw. Od dłuższego czasu na rozpoczęcie masowej wyprzedaży publicznego majątku nalegał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przeprowadzenie prywatyzacji od początku swojej kadencji zapowiadał prezydent Wołodymyr Zełenski. Początkowo prywatnym podmiotom sprzedano przede wszystkim ziemię, natomiast w związku z rosyjską agresją wstrzymano dalszą sprzedaż państwowych aktywów. Pod koniec lipca Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła jednak przepisy pozwalające...
Więcej

Marsz potępiła w poniedziałek litewska grupa parlamentarna „O równość”. W rozpowszechnionym oświadczeniu jedenastu parlamentarzystów z różnych opcji politycznych określiło hasła marszu jako „rasistowskie, burzące w Europie i na świecie obraz Litwy jako państwa otwartej społeczności”. Dodali również, że ich zdaniem marsze takie jak ten „przynoszą wstyd całemu krajowi, który jest członkiem Unii Europejskiej”.
Nagonka na nacjonalistów, którą daje się szczególnie zauważyć przed i po 11 marca każdego roku, stała się de facto motorem napędowym ich działań. Marsz w rocznicę przywrócenia niepodległości Litwy z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba jego uczestników stale rośnie.