litwa-paszportLitewski Ruch Liberalny chce przeprowadzenia referendum, dotyczącego zalegalizowania podwójnego obywatelstwa w tym kraju. Miałoby ono pomóc Litwinom, którzy wyemigrowali i przyjmując paszport w nowym miejscu zamieszkania, muszą zrzec się dokumentu swojej ojczyzny.

Liberałowie złożyli w czwartek projekt zmian w konstytucji dotyczących podwójnego obywatelstwa. Obecna ustawa zasadnicza wyklucza sytuację w której obywatel Litwy posiada paszport innego kraju. Litwini mieliby wypowiedzieć się na temat zmiany przepisów w specjalnym referendum. Pomogłyby one ponad 700 tys. Litwinów, którzy wyemigrowali z kraju od czasu odzyskania przez to państwo niepodległości, a przyjmując obywatelstwo swojego nowego miejsca zamieszkania, musieli zrzec się dokumentu swojej ojczyzny.

Zwolennikiem referendum jest socjaldemokratyczny premier Algirdas Butkevičius, który opowiada się za jego przeprowadzeniem równolegle z przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Szef litewskiego rządu uważa przy tym, że pytanie referendalne powinno zostać sporządzone przez ekspertów, podobnie jak dalsze zmiany w prawie, tak aby udało się uniknąć ewentualnych nadużyć w sprawie posiadania podwójnego obywatelstwa.

Wśród państw bałtyckich podwójne obywatelstwo dopuszcza jedynie Łotwa, a zmian w tej kwestii nie zamierza na razie wprowadzać Estonia.

na podstawie: baltictimes.com, alkas.lt