SwobodaPrzewodniczący Europejskiej Partii Socjalistów, Hannes Swoboda, skrytykował próbę zmiany konstytucji Słowacji. Jej nowy zapis definiowałby małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Porozumienie w tej sprawie osiągnęli rządzący socjaldemokraci i opozycyjna chadecja.

Według szefa europejskich socjalistów, w kilku europejskich krajach pojawiają się projekty „niepokojących zapisów”, dotyczących ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Swoboda wystosował w tej sprawie list do słowackiego premiera, Roberta Fico. Pisze w nim, że podobne zapisy, blokują przyszłą możliwość dołączenia wielu krajów europejskich do tych państw, które zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci, cieszące się równymi prawami co związki heteroseksualne. Lider lewicy twierdzi, że rządy nie powinny wprowadzać zapisów „pod naciskiem skrajnych grup religijnych i prawicowych”.

Pod koniec lutego, rządzący socjaldemokraci z partii SMER, oraz opozycyjny Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (Kresťanskodemokratické hnutie), zawarły umowę o ochronie tradycyjnego małżeństwa. W zamian za przeforsowanie zmian konstytucyjnych, KDH poparło reformę sądownictwa, forsowaną przez rząd Roberta Fico.

na podstawie: sme.sk, spectator.sme.sk