Jeden z liderów stowarzyszenia Endecja, Sylwester Chruszcz udzielił obszernemu wywiadowi portalowi Onet.pl, należącemu do niemieckiego wydawnictwa Axel Springer. Chruszcz twierdzi w nim między innymi, że „szeroko pojęty ruch narodowy opowiadał się za silną obecnością w NATO”, a także sprzeciwiał się tworzeniu armii europejskiej mającej wypchnąć z Europy amerykańskich żołnierzy.

Większość rozmowy z Onetem poświęcona jest związkom Chruszcza z Rosją. Obecny poseł ruchu Kukiz’15 w przeszłości miał działać w stowarzyszeniu „Zmiana”, które trzy lata temu przekształciło się (bez powodzenia) w zwykłe ugrupowanie polityczne. Jego lider Mateusz Piskorski od ponad roku przebywa w areszcie pod zarzutem agenturalnej działalności na rzecz Rosji, dlatego kooperacja z jego postacią jest głównym motywem rozmowy z Chruszczem.

Parlamentarzysta odcina się od partyjnej aktywności Piskorskiego i tłumaczy, iż nie zachwalał nigdy rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ale twierdził jedynie, iż jest on dobrym prezydentem dla Rosjan. Chruszcz dodaje, że jeździł do Rosji w celu poznania sytuacji politycznej w tym kraju, aby móc wyrazić sobie niezależną opinię na ten temat, a obecnie jest krytykiem oderwania Krymu od terytorium Ukrainy.

Dziennikarz przeprowadzający wywiad przytacza przy tym kilka dawnych wypowiedzi Chruszcza, w których miał on chociażby krytykować instalację amerykańskich baz wojskowych na terenie naszego kraju. Obecnie miał on jednak zmienić zdanie, zaś przed laty był po prostu przeciwny obecności w Polsce amerykańskich baz rakietowych, bowiem kilka lat temu sytuacja geopolityczna w Europie była zupełnie inna.

Uwiarygadniając swoje tłumaczenia Chruszcz stwierdza, że miejsce Polski jest w silnym NATO, stąd na naszym terytorium powinny stacjonować amerykańskie wojska. Jak dodatkowo stwierdza jeden z liderów Endecji, co brzmi kuriozalnie, „Ja – podobnie jak szeroko rozumiany ruch narodowy w Polsce – zawsze opowiadałem się za silnym uczestnictwem w NATO. Wyprowadzenie Polski z tej organizacji byłoby samobójstwem”.

Z tego powodu parlamentarzysta jest chociażby przeciwnikiem stworzenia armii europejskiej, ponieważ projekt ten ma być obliczony na wypchnięcie Amerykanów z obecności w Europie. A tymczasem Chruszcz będąc dwa razy w Stanach Zjednoczonych „jak każdy Polak, stał się mocno proamerykański” i z tego powodu obecnie jest on zaangażowany w projektowanie amerykańskich baz wojskowych mających znajdować się w Polsce.

Ponad dwa miesiące temu w innym mainstreamowym medium, jakim jest dziennik „Rzeczpospolita”, kilka kontrowersyjnych tez postawił szef Endecji, Adam Andruszkiewicz. Podlaski poseł Kukiz’15 stwierdził wówczas, że „nacjonalizm źle się Polakom kojarzy”, a narodowcy nie powinni poświęcać tak dużo miejsca zwalczaniu agresywnych ruchów homoseksualistów i innych seksualnych dewiantów.

Na podstawie: onet.pl.

Zobacz również:

Nacjonalizm przeszkadza prezesowi Endecji