W nocy z poniedziałku na wtorek grupa syjonistów usiłowała zatrzymać konwój więźniarek przewożących palestyńskich więźniów, uwolnionych w zamian za wypuszczenie na wolność więzionego przez palestyński narodowo-wyzwoleńczy Hamas izraelskiego żołnierza, Gilada Szalita.

Jak informuje Jerusalem Post, syjonistyczni ekstremiści ustawili prowizoryczne blokady na autostradzie w pobliżu miejscowości Tel Mond, którą miało być transportowanych pierwszych 477 palestyńskich więźniów, przebywających już na wolności. Blokady nie przyniosły jednak zamierzonego skutku i zostały szybko usunięte. Zdaniem agencji Reuters, powołującej się na swoje izraelskie źródła, radykałów usiłujących powstrzymać konwój z więźniami było zaledwie sześciu.

Wymiana ponad tysiąca palestyńskich więźniów w zamian za żołnierza Szalita, została zatwierdzona przez Hamas i rząd Izraela przed tygodniem. Izrael w ciągu najbliższych dni wypuści z więzień w sumie 1027 palestyńskich bojowników. Komentatorzy tej sytuacji nazywają ją niebywałym sukcesem Palestyny i jej ruchu oporu.