Syjonistyczny minister edukacji Naftali Bennett stanowczo odrzuca możliwość zaakceptowania wspólnego oświadczenia premierów Polski i Izraela o kwestiach historycznych, dlatego też zamierza wprowadzić do izraelskich szkół lekcje na temat rzekomego udziału Polaków w Holokauście. Uczniowie tamtejszych szkół będą więc karmieni propagandą o współpracy Polaków z Niemcami, czy też o traktowaniu przez nich Żydów przed, w trakcie i po II wojnie światowej.

Lider religijnych syjonistów z partii Żydowski Dom zapowiedział przede wszystkim, że nie będzie respektował wspólnej deklaracji podpisanej przez Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu, dlatego treść oświadczenia premierów Polski i Izraela nie znajdzie się w programie nauczania w izraelskich szkołach. Bennett chce zamiast tego nauczać więcej o „roli Polaków w Holokauście”, stąd też na lekcjach będzie można dowiedzieć się, jak Polacy traktowali Żydów przed, w trakcie i po II wojnie światowej, a także o rzekomej kolaboracji Polaków z Niemcami.

Specjalnym szkoleniom w tym zakresie mieliby zostać objęci izraelscy przewodnicy, którzy towarzyszą żydowskim uczniom podczas ich podróży do muzeum znajdującym się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzięki nim młodzi Izraelczycy będą mogli poznawać kwestię „szerokiej współpracy polskiej ludności z reżimem nazistowskim” oraz „mordowanie Żydów przez Polaków”. Program nauczania ma przy tym uwzględniać również kwestię uhonorowania Polaków jako Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Izraelski minister edukacji powiedział w rozmowie z portalem Ynet News, iż jego działania są odpowiedzią na próby „tuszowania udziału Polaków w Holokauście”, ponieważ jego zdaniem „roli Polaków w Holokauście nie da się zaprzeczyć”. Bennett twierdzi przy tym, że rozumie znaczenie stosunków polsko-izraelskich, lecz z ich powodu „nie można kształcić naszych dzieci na podstawie zniekształceń i kłamstw”. Oświadczenie Morawieckiego i Netanjahu według lidera Żydowskiego Domu ma wspierać tezę, iż „większość Polaków pomagała narodowi żydowskiemu i tylko mniejszość mordowała Żydów podczas Holokaustu”, podczas gdy „było zupełnie odwrotnie”.

Na podstawie: ynetnews.com.