LivniTzipi Livni, była izraelska minister spraw zagranicznych, zrezygnowała ze swojej podróży do Republiki Południowej Afryki. Oficjalnym powodem odwołania wizyty w RPA jest strajk pracowników ministerstwa spraw zagranicznych.

Powód podany przez izraelskie MSZ południowoafrykańskim mediom kwestionują pro palestyńscy aktywiści, twierdząc, że Livni obawiała się aresztowania za udział w zbrodniach wojennych w Gazie. Liderka opozycyjnej partii Kadima miała odwiedzić RPA, by uczestniczyć w spotkaniach z tamtejszą społecznością żydowską. Kilka dni temu organizacja Media Review Network podjęła starania o uzyskanie nakazu aresztowania Livni, gdy ta przybędzie do Południowej Afryki. Próby uzyskania nakazu aresztowania podparte były sygnowaniem przez RPA Traktatu Rzymskiego zobowiązującego do ścigania zbrodniarzy wojennych.

Poprzednim krajem, z wizyty w którym zrezygnowała Livni była Wielka Brytania. Brytyjski sąd wydał nakaz jej aresztowania za udział w zbrodniach wojennych podczas trzytygodniowej wojny w Gazie na przełomie 2008 i 2009 roku.