iran-russiaWładze Iranu i Rosji rozwijają współpracę pomiędzy swoimi państwami. We wtorek w Teheranie obie strony podpisały szereg umów, które mają rozwinąć kontakty gospodarcze w kilku dziedzinach, a przede wszystkim pozwolić na wykorzystanie walut krajowych w handlu dwustronnym.

Umowę o użyciu walut krajowych w handlu dwustronnym, podpisali irański minister ds. ropy Bijan Namdar Zanganeh i rosyjski minister energetyki Aleksander Novak. Dodatkowo parafowano protokół ustaleń w celu rozwoju przemysłu, górnictwa, handlu, rolnictwa, turystyki oraz współpracy technologicznej i energetycznej. Paliwowe koncerny z Iranu i Rosji podpisały natomiast umowę w sprawie budowy zakładu produkcji nawozów sztucznych w irańskim Hormuz.

Umowy były wynikiem negocjacji podczas 11 rundy rozmów w ramach Irańsko-Rosyjskiej Komisji Współpracy Handlowej. Irański minister ds. ropy wyraził nadzieję, iż wartość wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami, wzrośnie dziesięciokrotnie w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie irańsko-rosyjska wymiana handlowa jest warta 5 miliardów dolarów rocznie.

Rosyjski minister energetyki powiedział natomiast, że sankcje wobec jego kraju, nałożone przez Unię Europejską, przysłużyły się rozwojowi relacji z Iranem. Rosja będzie teraz mogła importować z tego kraju te produkty, które wcześniej dostarczały jej kraje UE.

na podstawie: presstv.ir