remigracjaBlisko stu Irakijczyków powróciło do swojego kraju wyczarterowanym lotem z belgijskiego lotniska Zaventem do Bagdadu. Są oni pierwszymi imigrantami, którzy z powodu rozczarowania Belgią dobrowolnie wrócili do swojego kraju.

Samolot wystartował z lotniska w poniedziałkowy poranek, a na jego pokładzie znalazło się blisko stu imigrantów z Iraku, którzy przybyli do Belgii w ciągu ostatniego roku. Belgijscy urzędnicy od września odnotowali większą liczbę osób ubiegających się o udzielenie im azylu w tym kraju, choć jednocześnie coraz więcej imigrantów decyduje się na powrót do Iraku z powodu rozczarowania przyjęciem na terenie Belgii.

Rzecznik sekretarza stanu ds. imigracji, Theo Francken z narodowo-konserwatywnego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), podkreślił, że wszyscy, którzy znaleźli się na pokładzie samolotu, opuścili Belgię dobrowolnie i są pierwszym tego typu transportem. Jednocześnie w Bagdadzie przebywają wysłannicy belgijskiej administracji, którzy pomagają Irakijczykom w ich re-integracji po powrocie do kraju.

Na podstawie: lesoir.be.