Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka domaga się przyznania imigrantom pracującym w Polsce prawa do głosowania w wyborach samorządowych. Jego zdaniem obcokrajowcy mieliby dzięki temu swoją reprezentację, a przeciwnicy imigracji musieliby liczyć się z wyborczymi porażkami.

Lobbing dotyczący praw wyborczych dla cudzoziemców rozpoczął dziennik „Rzeczpospolita”. Na jego łamach ukazał się artykuł sugerujący konieczność umożliwienia im głosowania, bo wielu uchodźców z Ukrainy nie zamierza zbyt szybko wracać do swojej ojczyzny.

Według gazety starania o zmianę Kodeksu wyborczego rozpoczął Związek Ukraińców w Polsce, chociaż zdaniem przewodniczącej sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Wandy Nowickiej żaden konkretny projekt w tej sprawie nie został oficjalnie zgłoszony.

W rozmowie z Interią szef organizacji ukraińskiej mniejszości potwierdził, że będzie ona starała się o przyznanie praw wyborczych obcokrajowcom pracującym w Polsce. Zdaniem Skórki cudzoziemcy powinni cieszyć się takimi samymi prawami, jak Polacy, bo na co dzień płacą podatki.

Szef Związku Ukraińców w Polsce uważa umożliwienie imigrantom głosowania za remedium na działalność antyimigracyjnych ugrupowań. W przypadku przyznania cudzoziemcom praw wyborczych będą oni posiadali swoją reprezentację, a tym samym przeciwnicy imigracji przegrywaliby wybory.

Na podstawie: interia.pl, rp.pl.